Vedení otevřených logopedických kroužků v mateřské škole. Poznámky z hodin logopedie na lexikální témata. Přípravná skupina Zajímavé otevřené logopedické hodiny v mateřské škole

Viktorie Maygurová
Shrnutí otevřené lekce pro lektora logopeda „Cesta do země zvuků“

Zápisky učitelky-logopedky Maigurové V.V.

Téma: „Cesta do země zvuků“

Cíle: Seznámit děti s pojmem „zvuky“, jejich odrůdami, metodami vzdělávání; dát koncept „dopisu“, formovat fonematické vnímání, rozvíjet dovednosti analýzy a syntézy zvuku, obohacovat a objasňovat dětskou slovní zásobu na témata: „Doprava“, „Orgány řeči“, cvičit děti ve výběru slov - antonyma, rozvíjet dovednosti správné řečové dýchání, zlepšit jemnou a artikulační motoriku, koordinaci pohybů s výslovností řeči, rozvíjet prozodické složky řeči. Rozvíjet psychologický řečový základ (pozornost, paměť, logické myšlení, představivost, pěstovat přátelský přístup s vrstevníky při společných činnostech, aktivovat kognitivní zájem dětí.

Materiál: multimediální zařízení, plátno, panenka Zvukovichok, jednotlivá zrcátka, dle počtu dětí. zvonek, sada karet s písmeny samohlásek, symboly samohlásek, koberec, kolečka s čísly od 1 do 10

Průběh činností:

Logoped: - Kluci, přišel k nám na návštěvu Zvukovichok. Děti, rádi cestujete? Chtěli byste jet na výlet? Zvu vás do kouzelné země.

Chlapi, jaké druhy dopravy znáte?

Odpovědi dětí: země, vzduch, voda, magie.

Logoped: - A pojedeme kobercovým letadlem.

Děti, vezměte si lístky s čísly sedadel. Pokračujte prosím a zaujměte místa podle čísla vstupenky.

Zvuk zvonění větru.

Logoped: - Abychom se rychle dostali do kouzelné země. a během letu jsme se nebáli, budeme provádět relaxační dechová cvičení.

„Hluboký nádech nosem“ (ovládání levou rukou na břiše)

„Dlouhý výdech ústy“ (ovládání pravou rukou u úst)

Děti, zavřete oči, otevřete je. Když slyšíme zvuk zvonu.

Minuta tělesné výchovy „Zvědavá Varvara“

Logoped: - Děti, dorazili jsme do kouzelné země. Uvidíme, kde skončíme.

Zvědavá Bára

Vypadá vlevo

Dívá se doprava

Vzhlížet

A dívá se dolů

Svaly krku napjaté

Vraťme se

Je to tak dobrý pocit relaxovat.

(Vrátíme se do výchozí pozice).

Logoped: - Děti. Bylo během cesty ticho nebo jste něco slyšeli? Jak rozlišujeme zvuky?

Odpovědi dětí: - Zvuky rozlišujeme pomocí uší - orgánů sluchu.

Experimentální práce

Děti, podívejte se na obrazovku (na obrazovce se objevují písmena).

Nyní pojďme ke mně a zavřeme oči (v tuto chvíli jsou slyšet zvuky řeči).

Logoped: - Co jsi viděl na obrazovce?

Odpovědi dětí: - Na obrazovce jsme viděli písmena. Ale neslyšeli. Písmena jsou viditelný obrázek.

Logoped: - Co jsi slyšel?

Odpovědi dětí: - Slyšeli jsme zvuky, ale neviděli.

Logoped: - Děti, jedeme do města Zvukograd. Tam žijí zvuky naší řeči.

„Jsme ve městě zvuků řeči

Pojďme a počkejte, až se potkáme

S nativními zvuky

Tam přece žijí

A máme touhu

mluvit krásně

A všichni bez výjimky

Dnes překvapení"

Lidi, lidi mají neocenitelný dar - Řeč. Zvířata mohou vydávat zvuky, ale to není řeč, nemohou spolu mluvit.

Práce se zrcadly (seznámení s řečovými orgány)

Jak vydáváme zvuky? Hádejte hádanky.

Můžete je vytáhnout trubkou

Nebo je prostě otevřete

I naše zuby prosí

Širší otevření - (rty)

Když řídíme, oni pracují,

Když nejíme, odpočívají,

Nebudeme je čistit. Onemocní - (zuby).

Je zvyklý skákat do pusy

Náš nezbedník (jazyk).

Hra „Jaké zvuky existují“ (výběr antonymních slov)

Zvuky jsou:

vysoký nízký,

tichý - hlasitý,

drsný - něžný

dlouhý krátký,

Existují také zvuky:

teplo zima

Přiložte si hřbet ruky k ústům a foukejte na ně při zpěvu písně „Snakes“:

Shhhhhhhhhhhhhhhhhh….

Děti, jaké proudění vzduchu?

Odpověď dětí: Proud vzduchu je teplý

Nyní zvedněte dlaň a zazpívejte píseň „Pump“.

Jaký proud vzduchu?

Odpovědi dětí: Proud vzduchu je studený.

Prstová gymnastika.

Silně si promnu dlaně,

Zkroutím každý prst,

(Třením dlaní; uchopte každý prst na základně a rotačním pohybem dosáhněte nehtové falangy.)

Pozdravím ho,

A začnu vytahovat.

Umyji si ruce později

(Třete si dlaň o dlaň.)

Strčím ti prst do prstu,

Zamknu je

(Prsty v "zámku.")

A udržím to v teple.

Nechám prsty jít

(Odemkněte prsty a přesuňte je.)

Nechte je běhat jako zajíčci.

Logoped: - Děti. Abychom mohli krásně a srozumitelně mluvit, musíme trénovat své řečové orgány. Pojďme dělat artikulační gymnastiku (gymnastika se provádí u stolu před zrcadlem)

1) – Pojmenujte první zvuk slovy:

"Otevírám pusu dokořán, broukám si veselý zvuk" - aaaaaaaa.

2) – Pojmenujte první zvuk slovy:

"Naše rty vydávají zvuk kola" - oooooh.

3) – Pojmenujte první zvuk slovy:

"Natahuji své rty jako trubka a zpívám zvuk" - uuuuuu

4) – Pojmenujte první zvuk slovy:

A - A - A

"Přitáhněte si rty k uším a uslyšíte zvuk" - aiiiiii

5) – Pojmenujte první hlásku slovy:

E – E – E

„Ege – gay! Zvukař křičí, jazyk mu trčí z úst“ - uh

6) – Pojmenujte poslední hlásku ve slovech: kočky, stoly,

Y – Y – Y

"No, ukaž zuby a rychle zpívej" - yyyyy

Řečový terapeut; - Zvuky byly různé, ale velmi přátelské, protože všichni rádi zpívali. Jejich hlasy zněly krásně a jasně.

Zkusme zpívat jako oni. (Děti zpívají společně s logopedem, který zpěv samohlásek doprovází pohybem ruky ve vzduchu po vodorovné čáře).

Zvuky obcházely svět a hlasitě zpívaly. Za to se jim začalo říkat VOWELS a dostávali červené košile. Pokud se zvuky daly na tyto košile, staly se viditelnými a změnily se v písmena. Ale jakmile se svlékly košile, zvuky se staly opět neviditelnými.

Vyberte symboly pro každý - zvuk, jeho písmeno.

Děti přiřazují písmena ke zvukovým symbolům.

Logoped: - Kluci, naše cesta končí. Co jsme se naučili o zvucích?

Odpovědi dětí: - Zvuky slyšíme a vyslovujeme, ale nevidíme je.

Logoped: - Co jsme se naučili o dopisech?

Odpovědi dětí: - Vidíme a píšeme dopisy, ale neslyšíme je.

Logoped: - Děti, poděkujte Zvukovichovi za vzdělávací cestu. Nyní zaujmeme svá místa, zavřeme oči, napočítáme do 10 a zpět.

Tak jsme zpátky ve školce! Líbil se vám náš výlet?

Odpovědi dětí.

Publikace k tématu:

Využití hudebních cvičení a písní v procesu automatizace zvuků v práci lektora logopeda v logopedickém centru. Automatizace přiřazených zvuků je jedním z naléhavých úkolů v práci logopeda ve zvukové kultuře řeči. Jsem aktivní ve svých třídách.

Shrnutí integrované hodiny učitele-defektologa a učitele-logopeda v přípravné skupině pro děti s mentální retardací Gymnázium GBOU č. 1748 "Vertikální" JV DO "Teremok" SYNOPSE INTEGROVANÉ LEKCE PRO KONKRÉTNÍHO DEFEKTOLOGA A UČITELE logopeda V PŘÍPRAVNĚ.

Shrnutí otevřené integrované lekce „Cesta do země zvuků“ Shrnutí otevřené integrované lekce. Seniorská skupina. (Sestavil O. V. Melničenko) Téma: „Cesta do země zvuků“ Účel: Konsolidovat.

Shrnutí lekce o rozvoji řeči „Masha's Journey to the Land of Sounds“ Cíl: rozvoj sluchové pozornosti a fonematické percepce. Cíle: Vzdělávací: - představit hlásky; - bezpečné.

Shrnutí společných aktivit lektorky logopeda s dětmi se speciálními potřebami „Cesta do podzimního lesa“ Nápravné vzdělávací cíle: představit hlásku „já“. Správná artikulace zvuku „I“. Umět určit místo hlásek ve slovech. Rozšířit.

Shrnutí skupinové logopedické lekce na téma: „Slabikotvorná role samohlásky“.

Logopedické téma: slabikotvorná role samohlásek, druhy slabik.

Téma gramatiky: analýza a syntéza slabik.

úkoly:

    rozvoj schopnosti rozpoznávat samohlásky asouhlásky;

    rozvoj schopnosti izolovat samohlásky od slov;

    ujasnění představ žáků o slabicejako části slova;

    rozvoj schopnosti určit počet slabik ve slově, rozdělit slovo na slabiky,na základě počtu samohlásek v nich;

    rozvoj schopnosti skládat slova ze slabik;

    rozvoj myslischopnost pozorovat výslovnost slov, vést jezvuková a slabičná analýza;

    aktivace slovní zásoby na téma „houby a bobule“;

    rozvoj pozornosti, paměti, myšlení.

Průběh lekce:

    Organizace času.

Učitel logoped: Student, který vymyslí a pojmenuje slovo začínající na souhlásku, se posadí.

II . S sdělení tématu a cílů lekce.

Úkol č. 1. Aktualizace základních znalostí k tématu.

Řečový terapeut: Dnes budeme mluvit o slabikách a slovech.

Řečový terapeut:

studenti: Existuje tolik samohlásek, kolik je slabik.

Řečový terapeut: Že jo:

Kolik samohlásek je v jednom slově?

Tolik slabik.

To ví každý

Od studentů.

- Jaký je rozdíl mezi samohláskou a souhláskou?

studenti: Můžeme zpívat samohlásky, ale ne souhlásky.

Řečový terapeut: Řekněte mi, prosím, může se slabika skládat z jedné samohlásky?

studenti: Ano.

Řečový terapeut: Z jedné souhlásky?

studenti: Ne.

Řečový terapeut: Ze dvou souhlásek?

studenti: Ne.

Řečový terapeut: Slabika musí obsahovat samohlásku.

Takže slabiky se liší složením.Slabika se může skládat zz jedné samohlásky, samohlásky a souhlásky, samohlásky a více souhlásek.Pokud slabika začíná souhláskou, po níž následuje samohláska, pak se taková slabika nazývá přímá (logoped předvede schéma přímé slabikySG), a pokud je na prvním místě samohláska a za ní souhláska, pak se taková slabika nazývá obrácená slabika (demonstruje se vzor obrácené slabikyGS). Příloha č. 1.

Úkol č. 2. Hra „Řekni opak“Syntéza zvuku. Příloha č. 2.

Řečový terapeut: Říkám slabiku. Pokud je přímý, otočte jej zpět. Pokud je to inverzní, přeměňte to na přímé: on (ale), fi (if), ma (am), ur (ru) ...

Řečový terapeut: Podívejte se na můj diagram a řekněte mi, v jakém pořadí se v této slabice vyslovují samohlásky a souhlásky. Karta zobrazenaSGS(Ssamohláska, samohláska, souhláska).

V této slabice? Logoped ukazuje kartuSSG(souhláska, souhláska, samohláska)

A v této slabice? KartuGSS(samohláska, souhláska, souhláska)

Otevřete sešity a zapište si dnešní datum.

Nakreslete tato schémata v následujícím pořadíSGSSSGGSS.

Získáte tři sloupce. Já diktuji slabiky, musíte slabiku napsat pod schéma, kterému odpovídá.

Slabiky: oshk, ram, cru, ost, kof, hri, shta, unt, dim...

Úkol č. 3. Rozbor slabik. Určení počtu slabik ve slově. Pracujte u rady.

Dům, auto, kočka, silnice, židle, malina, ruka, pole, moucha, pohár, sýr, píseň, kouř, chalupa, louže, podlaha.

Prstová gymnastika.

Jedna dva tři čtyři pět(Prsty obou rukou "řeknou ahoj.")
Jdeme na procházku do lesa,
(Prsty „jít“.)
Na borůvky
(Ohýbejte jeden prst po druhém.)
Na maliny

Pro brusinky,

Za kalinou.

Najdeme jahody

Přineseme to i mému bratrovi.
N. Nishcheva

Úkol č. 4. Syntéza slabik. Skládání slov ze slabik. Práce v sešitu.

Dům, ryba, džus, škola, malina, pero, kaše, křída, meloun, louže.

Úkol č. 5. Syntéza zvuku. Anagram. Tvoření slov z písmen zadaných v nepořádku. Prezentace.

Řečový terapeut: Chcete-li pojmenovat další slovo, vyměňte písmena (pokud tento úkol způsobuje potíže, musíte písmena uspořádat v pořadí určeném čísly).

4 2 1 3 5 7 6

WJEEIAC

Řečový terapeut:

studenti: Ostružina.

Řečový terapeut: Kolik slabik obsahuje toto slovo? Zdůrazněte samohlásky. (Udělejte totéž se zbytkem výsledných slov.)

2 13 4 5 76

OPGANAC

Řečový terapeut: Na jaké slovo jsi přišel?(Muchomůrka)

Do kterého košíku vložíme tuto houbu?

studenti: Vůbec ne. Jedná se o nejedlou houbu.

Řečový terapeut: Výborně.

Úkol č. 7. Hádání hádanek.

Řečový terapeut: Nyní zkuste uhodnout hádanky o těch bobulích a houbách, které jsme ještě nepojmenovali:

Nízký a pichlavý
sladké, ne páchnoucí.
Sbírat jahody -
utrhneš si celou ruku.

Je velký, jako fotbalový míč
Pokud je zralé, všichni jsou šťastní.

Chutná to tak dobře!

Co je to za míč? ..

Dvě sestry jsou zelené v létě,
Na podzim se člověk zbarví do červena,

druhý zčerná.

Blízko lesa na okraji,

Zdobení temného lesa,

Vyrostl barevný jako petržel,

Jedovatý…

Určete počet slabik v hádaných slovech.

III . Shrnutí.

Co jsme se dnes ve třídě učili?

Jak zjistit, kolik slabik má slovo?

Líbila se vám lekce?

Tím naše lekce končí. Ahoj.

Lexikální

  • aktivace a obohacení slovní zásoby na téma „Pozemní doprava“;
  • ujasnění a upevnění znalostí o hlavních účelech dopravy (osobní, nákladní, speciální);
  • opakování významu semaforů;
  • aktualizace slov označujících součásti nákladního automobilu.

Gramatika

  • rozvoj dovedností konstruovat prohlášení a uvažování;
  • cvičení na tvoření pomnožných podstatných jmen posilující schopnost koordinace číslovky s podstatným jménem.

2. Nápravné a rozvojové:

  • rozvoj duševní činnosti dětí;
  • rozvoj jemné a hrubé motoriky;
  • rozvoj vynalézavosti a inteligence u dětí;
  • rozvoj paměti a pozornosti;
  • rozvoj koordinace řeči s pohybem;
  • rozvoj dialogické řeči (schopnost odpovídat na otázky učitele).

3. Vzdělávací:

podpora samostatnosti a aktivity ve třídě.

Zařízení:

  • demonstrační materiál - výkresy zobrazující pozemní dopravu;
  • kruhy z barevného kartonu: ŽLUTÁ, ČERVENÁ, ZELENÁ;
  • kartonový vozík pro opakování „Vtipu“ pomocí plakátu;
  • plakát zobrazující součásti nákladního automobilu;
  • markery.

Lexikální materiál:

Pozemní doprava: osobní auto, autobus, trolejbus, tramvaj, vlak, nákladní auto, bagr, hasičský vůz, sanitka

Prioritní oblasti vzdělávání:"Poznání", "Komunikace"

Očekávaný výsledek (pro učitele logopeda): Organizovat aktivity pro studenty k upevnění znalostí o pozemní dopravě.

Očekávaný výsledek (pro studenty): Upevnit znalosti o pozemní dopravě, zlepšit gramatickou stránku řeči pomocí látky z tohoto tématu.

Délka lekce – 30 minut

Průběh lekce:

I. Organizační moment

Cílová: Aktivujte podstatnou slovní zásobu na téma „Doprava“.

Řečový terapeut: Ahoj kluci, dnes tu máme velmi zajímavou lekci a brzy sami pochopíte, čemu je věnována. Dnes z vás nebudou jen studenti, budete řidiči aut! Vezměte si každý jednu obrácenou kartu a nasedněte do svých aut (sedí u stolů s obrázky pozemní dopravy na opěradlech židlí).

Řečový terapeut: Nyní jeden po druhém pojmenujeme, kdo má co je znázorněno na obrázku. začnu já. Mám náklaďák...(Děti pokračují po řetězu.) Jak se to všechno jedním slovem jmenuje?
Děti: Auta, doprava.

Řečový terapeut: Je to tak, tak jste si téma lekce pojmenovali sami, je to doprava! To je přesně to, o čem si budeme povídat.

II. Hlavní část

Konverzace s dětmi na téma „Druhy dopravy“

Účel rozhovoru: Zopakujte si hlavní druhy dopravy.

Řečový terapeut: V minulé lekci jsem vám řekl o typech dopravy. Které si pamatujete? Pomůžu: jaký druh dopravy se pohybuje pod zemí? - podzemí; doprava, která se pohybuje na jaké vodě?, na obloze? — vzduch, na zemi? - přízemní.
Děti: Země, vzduch, voda i podzemí.

Řečový terapeut: Výborně, zkusili jste si zapamatovat všechny druhy dopravy, ale dnes si povíme o jednom z nich, který nás každý den obklopuje – o pozemní dopravě.

Řečový terapeut: Takže, chlapi, transport, který se pohybuje po zemi, je pozemní. Pojmenujte pozemní dopravu, kterou denně vídáte v ulicích naší obce.

Děti: Auta, kamiony, autobusy atd. Jakou další pozemní dopravu znáte? Ti, kterým je těžké odpovědět, podívejte se na své židle, tam jsou stopy!

Děti: trolejbusy, tramvaje atd. (v případě potíží se zobrazí obrázky).

Řečový terapeut: Výborně, kluci, byli jste pozorní a přesní. Tak jsme jmenovali: osobní a nákladní auta, autobusy, tramvaje, trolejbusy.

Lekce tělesné výchovy „Mašina“

Cílová: Procvičte si koordinaci řeči a pohybu.

Řečový terapeut: Postavme se na svá místa a opakujte po mně.

Nelétá, nebzučí (dvakrát postrčíme ruce dopředu a pak si je dáme na opasek.)
Po ulici běží brouk. (Dvakrát natáhneme paže do stran a poté je položíme na opasek.)
A pálí v očích brouka (Dvakrát zvedneme ruce a položíme je na opasky.)
Dvě zářivá světla (Posaďte se.)

Řečový terapeut: Zamyslete se a řekněte mi, k čemu je potřeba doprava?
Děti: Přepravuje lidi i zboží.

Řečový terapeut: Výborně, každý den vidíme na ulicích různá vozidla, která přepravují zboží a lidi. Auta ale nejsou stvořena jen k řízení nebo přepravě zboží. Existují vozy, které jsou určeny k poskytování pomoci v různých situacích. Říká se jim speciální nebo servisní vozidla. Popelářské vozy odklízejí odpadky, sněžné pluhy a kropiče čistí silnice, sanitky pomáhají lidem po nehodě nebo těm, kteří potřebují lékařskou pomoc atd. Abyste nám pomohli zapamatovat si některá z těchto aut, navrhuji vám uhodnout transport, který jsem pro vás zašifroval. Dva lidé budou muset změnit uspořádání písmen na desce v opačném pořadí a zbytek bude kontrolovat!

Zvláštní vybavení:

Sanitka YSCHOMOP YAROX
ANISHAM JANRAJOP Hasičský vůz

Dopravní signály

Řečový terapeut: Dobře zvládáte úkoly. A teď si zopakujeme semafory. Víte, co znamená červený signál? Děti (...) A žlutá, zelená? (Odpovídají děti).
Řečový terapeut:Že jo. Červené světlo nám říká: - Stop! Nebezpečný! Cesta je uzavřena! Žlutá: Počkejte, až se signál pohne. Zelené světlo je pro nás otevřeno.

Řečový terapeut: Kluci, představte si sami sebe na pár minut jako řidiče. Otáčením pomyslného volantu rukama se rychle vrhneme po podmíněných cestách a zatočíme doleva a doprava. A vy jako řidiči musíte správně reagovat na zelené, červené, žluté signály. Když ukážu červený kruh, „zamrznete“ (můžete zavolat přednášejícímu)

A na konci naší lekce, abyste si lépe zapamatovali dopravu, navrhuji propojit nakreslený vůz a jeho obrys (nabízejí se jednotlivé karty, na kterých je navrženo spojení výkresů dopravy a jejich siluet s čarami)

III. Sečteno a podtrženo

Řečový terapeut: O čem jsme dnes mluvili?
Děti: O pozemní dopravě.

Řečový terapeut: Na jaké další skupiny lze dopravu rozdělit podle účelu?
Děti: Pro osobní, nákladní a speciální.

Vzbuzovat v dětech potřebu komunikovat s lidmi. Rozvíjet schopnost naslouchat a slyšet učitele. Aktivujte aktivní a pasivní slovní zásobu na lexikální téma: „Domácí zvířata“. Schopnost rozpoznat a pojmenovat zvířata z obrázků.
Utvářejte holistické vnímání předmětů (obrazy zvířat).
Rozvoj řečového dýchání, obecné a jemné motoriky. Rozvoj zrakové a sluchové pozornosti. Rozvoj myšlení. Zdokonalování gramatické stavby řeči. Rozvoj souvislé řeči. Úkoly jsou realizovány prostřednictvím herních situací.

Souhrn lekce na téma "T-D diferenciace" je prezentován v rámci moderní logopedické lekce. V průběhu práce se využívají prvky projektové činnosti: schopnost dodržovat pokyny, porovnávat výsledek s tím, co bylo požadováno k dokončení; zařazení jednotlivých úkolů v závislosti na zóně proximálního vývoje každého dítěte. Vývoj bude užitečný pro logopedy působící ve školách.

Cílová skupina: pro logopeda

Shrnutí lekce na téma „Dopis Santa Clausovi“ je prezentováno s prvky mozkové gymnastiky. Během pracovní doby se navodí atmosféra zájmu a tajemna. Je zde úvod do pravidel psaní dopisů a pozornost je věnována také Ozhegovovu slovníku. Děti jsou aktivními partnery učitele po celou dobu korekce. Tento přístup splňuje moderní požadavky.

Cílová skupina: pro logopeda

Shrnutí lekce na téma „Diferenciace zvuků S-Sh“ je prezentováno pomocí doprovodných technik využívajících metod motorické korekce. Zajištění interakce pravé a levé hemisféry je základem intelektuálního rozvoje. Děti během hodiny formulují téma hodiny, přijímají a ukládají učební úkol a vyhledávají potřebné informace. Utvářejí si sebeúctu na základě úspěšných činností.

Cílová skupina: pro logopeda

Shrnutí individuální lekce o diferenciaci hlásek zh-sh. Určeno pro děti středního školního věku. Barevná prezentace pomáhá udržet zájem a pozornost dítěte po celou dobu lekce. Během lekce má dítě možnost samostatně plnit úkoly na počítači.

Cílová skupina: pro logopeda

SHRNUTÍ PODSKUPINOVÉ logopedické lekce o nápravě poruch zvukové výslovnosti
Téma: rozlišování hlásek [p] a [p‘] ve slovech.
Lexikální téma: cesta do města profesí.
Technologie: hry (cestovní aktivity), informace a komunikace.
Cíl: Rozvinout schopnost rozlišovat mezi zvuky [p] a [p‘] na základě slov.
úkoly:
Vzdělávací:
- trénovat rozlišování mezi zvuky [р] a [р‘] ve slovech;
- rozvíjet sluchovou pozornost, fonematickou analýzu, syntézu a reprezentaci;
- aktualizovat a objasnit význam slov na lexikální téma „Profese“;
- rozvíjet dovednost tvoření slov sufixálním způsobem;
Nápravné a vývojové:
- rozvíjet logické myšlení, komunikační dovednosti;
Vzdělávací:
- pěstovat zvídavost, kognitivní činnost a zájem o vzdělávací činnosti obecně.

Cílová skupina: pro 4. třídu

Shrnutí individuální lekce o automatizaci hlásky Ш uprostřed slova. Určeno pro děti staršího předškolního a základního školního věku.Touha pomáhat a ošetřovat Stepshku mrkvičkou udržuje zájem a pozornost dítěte po celou dobu lekce.Speciální úkoly pro školáky trénují čtení a psaní.

Městský předškolní vzdělávací ústav

"Centrum rozvoje dětí - Mateřská škola č. 46"

Transbajkalské území

Shrnutí lekce frontální gramotnosti

(v přípravné skupině)

"Cesta za pokladem"

připravený

učitel logoped

Chomjaková Světlana Nikolajevna

Čita

2011

Cíle a cíle lekce

Nápravné a vzdělávací:pokračovat ve výuce zvukové analýzy a syntézy slov; rozvíjet grafomotoriku a zrakovou pozornost; zlepšit své pohybové dovednosti na hudbu.

Nápravné a vývojové: rozvíjet fonematický a řečový sluch, formovat orientaci ve zvukovém systému jazyka; rozvíjet zrakové vnímání, pozornost, paměť; obohacuje slovní zásobu, prakticky uvádí antonyma.

Nápravné a výchovné: vytvářet dobrou náladu, pěstovat upravenost, laskavost a schopnost dodržovat pravidla hry; chuť a schopnost pracovat v týmu, podporovat aktivitu a samostatnost

Zařízení: stojan s mapou, hračka – Luntik, loďka ze silného papíru, didaktická hra „Sbírejte květiny“, obálky s úkoly, letáky (zvukové čipy, sluneční paprsky, obrázky, rybářské pruty, ryby, fixy, oblázky)

Průběh lekce

Organizace času. (Děti vstupují do sálu za hudby)

Řečový terapeut: Kluci, podívejte se, kolik hostů máme dnes v sále. Pojďme je všechny společně pozdravit.

Děti: Ahoj!

1. Psychogymnastika

Řečový terapeut: Nyní se postavme do kruhu a popřejme si dobré ráno a k tomu nám pomůže malý míček.

(Děti stojí v kruhu s logopedem. Hraje lyrická hudba.)

Tato koule není jednoduchá, ale kouzelná. Svým teplem vyzařuje dobrotu a přenáší ji na lidi, kteří ji drží v ruce. Předáme ho pravou rukou, oslovujeme se jménem a přejeme dobré ráno.

Děti se navzájem zdraví

  1. Problémová situace:

Řečový terapeut: Kluci, dnes tu máme neobvyklou aktivitu. Přišel nás navštívit... hádejme, kdo to je?

Děti hádají jméno hrdiny podle prvních zvuků slov a obrázků. (lžíce, žehlička, nůžky, telefon, jehla, cukroví – „LUNTIK“)

Luntik: Ahoj lidi. Chci vás pozvat na nebezpečnou cestu. Faktem je, že jsem procházel staré věci a našel mapu, kde byly ukryty poklady, ke kterým bylo potřeba se dostat lodí. Ale potřebuji tým. Souhlasíš, že se mnou popluješ?

Děti: Ano.

Luntik: Čekají nás těžké zkoušky a jen jejich zvládnutím získáme poklady. Jste připraveni na výzvu? Tak jdeme.

Řečový terapeut: Řekněme kouzelná slova: "Otočte se a ocitněte se na lodi."

Děti: Všichni společně říkají kouzelná slova.

Dechová cvičení

Řečový terapeut: Tady stojíme na lodi, představte si, že nás hřeje hřejivé slunce a dýcháme léčivý mořský vzduch. Pojďme se nadýchat čerstvého vzduchu (nádech nosem, výdech ústy)

Rozvoj zrakové pozornosti

Řečový terapeut: (rozloží mapu a ukáže ji dětem) Kluci, tady je mapa, jak budete plnit úkoly, loď se bude pohybovat po mapě). Co ještě potřebují všichni cestovatelé na své cestě?

Luntik: Kluci, ukážu vám obrázky a pokusíte se uhodnout, co to je. (Zobrazuje obrázky nakreslené tečkami)

Děti hádají obrázky a vysvětlují, proč jsou tyto předměty potřeba.

Řečový terapeut: "1,2,3 - naše loď pluje vpřed!"

3. Úvod do tématu.Loď odplula do Kanál zvuků.

Vlastnosti zvuku.

Řečový terapeut: Takže první test. (Obálka s návrhem) Nyní přečtu větu a vy určíte, který zvuk je v těchto slovech slyšet nejčastěji? (L)

Loď plula na vlnách.

Řečový terapeut: Popište tento zvuk. co je to za zvuk? (samohláska nebo souhláska)

Děti : Souhláska, protože je tu překážka – jazyk.

Logoped: Co ještě je?

Děti : Tvrdý, zvučný.

Řečový terapeut : Můžeme plout dál.

II. Hlavní část.

Logoped: Tak už se blížíme Jezero proměn.

Úkol rozvoje fonematického uvědomění

Hra „Přidat zvuk“ (pomocí míče)

Cíl: Rozvoj fonematického sluchu, pozornosti, myšlení.

Řečový terapeut: Řeknu slovo a vy se ho pokusíte změnit tak, aby zvuk L byl druhý v tomto slově:

spánek - slon, plyn - oko, pot - vor, strana - blok, suchý - sluch, pánev - plán, kok - klok, sova - slova, kostka - kyj.

Řečový terapeut: Kluci, co jsou to zvuky?

Děti : Zvuky jsou to, co slyšíme a vyslovujeme

Řečový terapeut: Kde žije zvuk L? (v písmenu L)

Řečový terapeut: Kluci, řekněte mi, jak ten dopis vypadá? (Odpovědi dětí)

Rozvoj jemné motoriky

Řečový terapeut : Kluci, teď se pokusíme tento dopis vyskládat z kamenů na břehu jezera. Výborně! Vydejme se na cestu dál.

Řečový terapeut : Kluci, teď půjdeme vendo Květinové pláně.

Kluci, nezdá se vám, že tahle mýtina je nějak zvláštní, jakoby začarovaná? Podívej, tady je obálka. "Zlý čaroděj očaroval květiny, pokud květiny odčarujete, budete pokračovat ve své cestě."

Hra „Sbírejte květiny“.

Cíl: Rozvoj fonematické percepce, zvukové analýzy a syntézy

Skupina je rozdělena do tří týmů. Jeden sbírá květinu s okvětními lístky - obrázky, jejichž název má na začátku slova hlásku L, druhý - květinu s okvětními lístky - obrázky, jejichž název má uprostřed slova hlásku L a třetí tým - hláska L na konci slova.

Řečový terapeut: Výborně, tento úkol jste úspěšně dokončili a můžeme plout dál.

Řečový terapeut: Kluci, teď vstupujeme do velmi těžkéPrůliv protikladů.Čeká nás zde nový úkol

Dokončete větu nepřátelskými slovy

Účel: Cvičit děti ve výběru antonym.

Chmýří je lehké a kámen je…. (těžký)

V létě je horké počasí a v zimě -…. (Studený)

Hořčice je hořká a cukr je... (sladký)

Polévka je horká a kompot je ... (studený)

Zajíc je zbabělý a lev je…. (statečný)

Dědeček je starý a vnuk je... (mladý)

Vlk je v létě dobře živený, ale v zimě... (hladový)

Asfalt je drsný a kámen... (hladký)

Louže je mělká a řeka... (hluboká)

Čarodějka je dobrá a čarodějnice... (zlá).

(Děti říkají věty a procházejížebrovaný most)

Řečový terapeut: Nyní je čas na odpočinek. Dostali jsme se s vámi na ostrov „Fizminutki“.

5. Ostrov Fizminutki (Tanec - s deštníky, pohyb na hudbu)

Úkol čtení slabiky

Cíl: Procvičení dovednosti čtení slabik.

Řečový terapeut: Kluci, teď se musíme přestěhovat na jiný ostrov. Ale abyste se tam dostali, musíte projít hrboly a přečíst slabiky. (LA, LO, LU, LY, LE, AL, UL, OL, YL, EL). Děti čtou slabiky.

6. Ostrov slov

Zvuková analýza slova.

Podívej, lidi, co to tady je? (Slunce) Ale je to nějak smutné.

Zde je nová obálka s úkolem. Potřebujeme rozluštit slovo po slabikách. (VLCI, SLONI) Vezměte 1 slabiku z prvního slova, 2 slabiky z druhého. Jaké slovo jsi dostal? (VLNY)

Rozdělme toto slovo na slabiky (Děti tleskají)

Kolik slabik obsahuje slovo VLNY? (dva).

Vezměme paprsek světla, chlapi, a nakreslete schéma tohoto slova. (Děti pracují s čipy).

Děti popisují zvuky.

(Zvedněte paprsky nahoru, abyste ukázali hostům, že úkol byl dokončen správně)

Logoped: Jací jste skvělí kamarádi! Čím se nyní stalo naše slunce? (veselý)

Řečový terapeut : V této řece jsou neobvyklé ryby. Zatímco je loď na cestě, navrhuji chytit nějakou rybu s vaší rybí polévkou, ale nejdřív si musí všichni protáhnout prsty.

Prstová gymnastika.

Na návštěvu.

Rozvoj grafomotoriky

Hra "Rybář"

Cíl: Rozvoj jemné a hrubé motoriky, zrakového vnímání.

Děti se střídají pomocí magnetického rybářského prutu a loví ryby se slovy z řeky, kde písmena spláchla voda. Děti jdou ke stolu, sednou si na židle a místo teček vloží do slova písmeno L a každý si přečte své slovo.

Řečový terapeut: Kluci, co jste to teď psali? (písmeno L)

Řečový terapeut: Jak se liší písmeno od zvuku? (Dopisy - vidíme a píšeme)

III. Sečteno a podtrženo.

L: Kluci, úspěšně jsme se vypořádali se všemi zkouškami a dostali se k pokladům. Podívejme se, co se skrývá v rakvi. Jak otevřeme zámek? Potřebujeme klíč.

Luntik: Vzpomněl jsem si, že mám klíč, ale nevěděl jsem, k čemu to je.

(Děti otevřou truhlu a najdou tam pamlsky)

No a naše cesta skončila. Je čas vrátit se do školky.

Nyní si řekněme kouzelná slova „Otočím se a ocitnu se ve školce“.

Líbilo se vám cestování? (odpovědi dětí)

S jakým zvukem a písmenem jsme se setkali?

kde jsme byli?

Nyní se rozloučíme s hosty a pojďme ke skupině.

Seznam použité literatury:

  1. Agranovich Z.E. Pomoci logopedům a rodičům. Sbírka domácích úkolů k překonání nedostatečného rozvoje fonematického aspektu řeči u starších předškoláků. – Petrohrad: „Childhood-Press“, 2004.
  2. Belaya A.E., Miryasova V.I. Prstové hry pro rozvoj řeči u předškoláků: Manuál pro rodiče a učitele. – M.: LLC „Nakladatelství AST“, 2000. – 48 s.
  3. Lopatina L.V. Logopedická práce s dětmi předškolního věku. – Petrohrad: “SOYUZ”, 2004. – 192 s.
  4. Výuka gramotnosti dětí předškolního věku (plány hodin). Sestavil Martsinkevič G.F. - Volgograd. Ed. “Učitel”, 2001. – 129 s.
  5. Pozilenko E.A. Kouzelný svět zvuků a slov (příručka pro logopedy). – M.: Humanita. vyd. centrum VLADOS. 1999. – 245 s.
  6. Tumanová T.V. Formování zvukové výslovnosti u předškoláků. –M.: „Gnome-Press“, 1999. – 64 s.

Související publikace