Багшийн хичээлд хийсэн дүн шинжилгээ. Хичээлийн дүн шинжилгээ. Тэд сургуульд бэлтгэх үү?

Татьяна Николаевна Лютая
Нээлттэй хичээлд дүн шинжилгээ хийх

Хоёр төрөл байдаг нээлттэй хичээл. Эхнийх нь багшийн сургалтын бие даасан дүн шинжилгээ. Хоёр дахь төрөл нь байгаа хүмүүсийн дүн шинжилгээ.

Хэрэв энэ нээлттэй хичээл, бусад бүлгүүдийн сурган хүмүүжүүлэгчид болон багш нар оролцсон бол энэ зорилгоосоо эхлэх хэрэгтэй ангиуд.

Зорилго бүр өөрийн гэсэн харах алгоритмтай байдаг. Энэ үеэр санал бодлоо солилцох үзсэн хичээлийн дүн шинжилгээхүмүүст төдийгүй мэргэжлийн ур чадвараа дээшлүүлэх сайхан боломж юм зарцуулсан, гэхдээ бас байгаа хүмүүс. Маш чухал хичээлд дүн шинжилгээ хийх. Энэ зорилгоор бид чиглэсэн алгоритмыг санал болгож байна нээлттэй үзэх явцад хичээлд дүн шинжилгээ хийх.

Алхам 1. Хүүхдүүдийн бэлэн байдлыг үнэлэх ажил мэргэжил

Юуны өмнө та гадны хүмүүс байгаа талаар багш хүүхдүүдэд хэрхэн тайлбарласанд анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй анги, дараа нь - дараагийн ажлын сэдэл дээр.

Алхам 2. Шинжилгээ хийж байна зорилгоо биелүүлж байна

Шаардлагатай дүн шинжилгээ хийхбодит агуулгатай нийцэх ангиуд(хүүхдэд санал болгож буй материалын хэмжээ, түүний мөн чанар, тоглоом, дасгалын хэрэглээ) зорилгоо тодорхойлсон.

Алхам 3. Хүүхдийг зохион байгуулах үр нөлөөг тодорхойлох анги

Зорилгын дагуу ангиудхүүхдүүдийг зохион байгуулах үр нөлөөг тодорхойлох шаардлагатай түүнийг:

Зорилгодоо хүрэх ач холбогдлын үүднээс заах арга, техникийг сонгох ангиуд;

Хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх аргуудын үр нөлөө;

Багшийн ярианы оновчтой хэмнэл, хүүхдийн ажлын хурд;

Хүүхдийн анхаарлыг татах арга замууд;

ядрахаас сэргийлэх арга техникийг ашиглах;

Зохион байгуулалтын ур чадвар, чадварыг бүрдүүлэх түвшин.

Алхам 4. Хичээлийн явцын дүн шинжилгээ

Маш чухал санал болгож буй алхамд дүн шинжилгээ хийх(дараал)дээр ажиллах анги, яг хамаарал:

Төрөл бүрийн үйл ажиллагааны цаг хугацааны хуваарилалт;

Агуулга, ойлголтын хэлбэрийн аль алинд нь янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааны өөрчлөлт.

Алхам 5. Бүтэцийг үнэлэх ангиуд

Шаардлагатай дүн шинжилгээ хийхсонгосон бүтэцтэй нийцэх зорилготой холбоотой үйл ажиллагаа, түүнчлэн үе шат бүрийн сэдэл, дараалал ангиуд, тэдгээрийн хоорондох логик холболт. Хүсэл эрмэлзэлтэй бичил цаг уурыг үнэлэх хэрэгтэй ангиуд.

Алхам 6. Багш, илтгэгчийн харилцааны хэв маягийг тодорхойлох анги

Амжилтын шинж тэмдгүүдийн нэг ангиудЭнэ бол багш, хүүхдүүдийн харилцааны хэв маяг юм. Тиймээс энэ нь маш чухал юм тодорхойлох:

Багшийн хүүхдүүдтэй харилцах хэв маяг, хөтлөгч анги;

Харилцааны ерөнхий сэтгэл хөдлөлийн уур амьсгал;

Багшийн ярианы зөв, норматив;

Хүүхдүүдийн харилцан үйлчлэлийг дэмжих арга техник.

Алхам 7 Шинжилгээ хийж байнаүнэлгээ, хяналтын үйл ажиллагааг бүрдүүлэх аргыг ашигласан

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг үнэлгээ, хяналтын үйл ажиллагаанд системтэй сургах нь багшийн зөв яриаг хөгжүүлэх, сургуулийн боловсролын үйл ажиллагааны урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлэх боломжийг олгодог. Тиймээс энэ нь чухал юм дүн шинжилгээ хийх:

Багш хүүхдүүдийг ярианы үйл ажиллагааг хянах, үнэлэхэд нь урамшуулдаг уу;

Энэ нь харилцан хяналт тавих нөхцөл байдлыг бий болгодог уу?

Алхам 8. Ерөнхий үнэлгээ хийх ангиуд

Эцэст нь өмнөх дүгнэлтийг нэгтгэн дүгнэж, үнэлгээ хийх шаардлагатай байна ангиуд.

Багшийн хувьд өндөр ур чадварт хүрэх зам урт, бүр нарийн төвөгтэй байдаг. Амжилт олон хүчин зүйлээс шалтгаална. Нэгдүгээрт, тэдний сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх цогц бэлтгэлээс. Мэргэжлийн практик туршлага олж авах нь чухал ач холбогдолтой бөгөөд үүнийг баяжуулах нь шинж тэмдэг юм нээлттэй хичээл орно.

Мөн технологи, технологийг эзэмшихэд ахмад багшийн тусламж хамтран ажиллагсдынхаа хичээлд дүн шинжилгээ хийх, оролцох, багш нар өөрсдийн ур чадвараа дээшлүүлэх гол түлхүүр юм өөртөө дүн шинжилгээ хийх.

Нээлттэй үзэх явцад хичээлд дүн шинжилгээ хийх

Алхам 1 Хүүхдүүдийн бэлэн байдлыг үнэл ажил мэргэжил

Алхам 2 Шинжилгээ хийж байнабодит агуулгатай нийцэх зорилгоо биелүүлж байна

Алхам 3 Хүүхдүүдийг зохион байгуулах үр нөлөөг тодорхойлох анги

Алхам 4 Шинжилгээ хийж байнаСанал болгож буй алхамын хэрэгцээ ангиуд

Алхам 5 Бүтэцийг үнэл ангиудмөн түүний бие даасан элементүүдийн чанарын тодорхойлолтыг өгөх

Алхам 6 Багшийн харилцааны хэв маягийг тодорхойл анги

Алхам 7 Шинжилгээ хийж байнаүнэлгээ, хяналтын үйл ажиллагааг бүрдүүлэхэд ашигладаг аргууд

Алхам 8 Ерөнхий үнэлгээ хийх ангиуд

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Дуу [w]-[zh]" бүлгийн хичээлийн дүн шинжилгээОюутны хийсэн бүлгийн хичээлд хийсэн дүн шинжилгээ…. "" дугаар цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэгт сурагчийн явуулсан хичээл ....by.

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн тест ба эцсийн хичээлийн дүн шинжилгээХоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн тест ба эцсийн хичээлийн дүн шинжилгээ 1. Хичээлийн сэдэв: "Бүжин үлгэрээ хэрхэн хайж байсан бэ". 2. Сурган хүмүүжүүлэгч:.

2-р ангийн нээлттэй хичээлийн дүн шинжилгээ "Дэлхийн бүх гайхамшгуудаас Оросын ой надад илүү хайртай" 2-р ангийн нээлттэй хичээлийн дүн шинжилгээ. Хичээлийн сэдэв нь "Дэлхийн бүх гайхамшгуудаас Оросын ой надад илүү хайртай" юм. Зорилго: хариуцлагатай хандлагыг төлөвшүүлэх.

"Эрдэнэсийн эрэлд" дунд бүлгийн FEMP-ийн ECD-ийн нээлттэй хичээлд хийсэн дүн шинжилгээ.Би ажилдаа хүүхдүүдийг математикийн хичээлд дуртай болгохыг үргэлж хичээдэг байсан бөгөөд "Бага ангийн ур чадварыг хөгжүүлэх анги" хөтөлбөр нь надад тусалдаг.

"Дуу, үсэг, үг" бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлд дүн шинжилгээ хийх.Насны бүлэг: сургуулийн өмнөх бүлэг-хүүхдийн дэд бүлэг (8 хүн) Зорилго: Чих, дуудлагаар ялгах чадварыг сайжруулах.

Зорилго: Боловсролын: 1. Ярианы дууны талыг хөгжүүлэх цоорхойг нөхөх: фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх; дүн шинжилгээ хийх чадварыг бий болгох.

Айлана Будэгечи
"Дуу, үсэг, үг" бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлд дүн шинжилгээ хийх.

Нас бүлэг: сургуульд бэлтгэх бүлэг - хүүхдийн дэд бүлэг(8 хүн)

Зорилтот: Чих, дуудлагаар бүх зүйлийг ялгах чадварыг сайжруулна эх хэлний дуу чимээ.

Даалгаврууд:

Боловсролын: Фонемик сонсгол, таних чадварыг бий болгох нэг үгээр дуугарна

мөн түүнтэй холбоно захидал; Загварын дагуу дагавар залгасан нэр үгийг олох дасгал хийх.

Ерөнхий хөгжил: Хэл яриа, төсөөллийг хөгжүүлэх; ярианы сонсголыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Хүүхдүүдийн хоорондын найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх, аман харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх

Материал ба тоног төхөөрөмж: Улаан, цэнхэр бөмбөлөгтэй, шоо бүхий хуурай усан сан үсэг, объектын зураг, дунд хэмжээний бөмбөг, ачааны машин, маркер, хүүхэд бүрт зориулсан цагаан цаас, TCO проектор, стерео систем.

Урьдчилсан ажил: Тоглоом "Зөв хуваах", тоглоом "Төсөөлөөд үз үг хэлэх"хайх".

би үрчихсэн хичээлийн хэлбэрээр- тоглоомын орон руу аялах, Хичээл нь ярианы зөв соёлд суурилдаг"Харилцаа", "Нийгэмшил" боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх - эгшиг ба гийгүүлэгчийг зөв дуудах, салгахад дуугарна, хаана хүүхдүүд тоглож байсан дуу, үсэг, хэмжээтэй байна үгсмөн үе болгон хувааж, сонгосон гэсэн үгс"БОЛЖ БАЙНА УУ",нд хэрэглэсэн сэтгэлзүйн гимнастикийн ангиуд, тайвшруулах дасгалууд.

Ангитухайн насанд тохирсон ажил мэргэжилэрүүл ахуйн шаардлага хангасан. Үйл ажиллагааны хэлбэр үйл ажиллагаа - тоглоом. Эхлэхийн өмнө ангиудБи хүүхдүүдийг тоглоомын орон руу аялуулж, эцсээ хүртэл дэмжсэн ангиуд. үед ангиудхүүхдүүдийн анхаарлыг янз бүрийн тоглоом, дасгалуудад төвлөрүүлсэн. явуулах үед ангиуд

Би дараах арга, техникийг ашигласан.

Визуал - слайд, шоо бүхий сэдвийн зургийг харуулах үсэг.

Аман яриа, асуулт, хариулт.

Тоглоом-тоглоомын дасгалууд "Тааж үзээд үзүүл","Өглөө", "Гинж үгс» ,

Практик - амралт "Сайн", биеийн дасгалууд "Ууртай эсвэл баяртай."

Би хүүхдүүдийн одоо байгаа мэдлэг дээр үндэслэн шинэ зүйлийг танилцуулах техникийг ашигласан - энэ бол тоглоом юм "Бие"- хүүхдүүд олсон гэсэн үгс"БОЛЖ БАЙНА УУ"- хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэсэн ___

(за, бид хэцүү байсан, бид чадсан, бид даван туулж чадаагүй)

Асаалттай хичээл дээр асуудлыг шийдсэн: боловсролын, ерөнхий хөгжил, боловсролын.

Асаалттай ангиМөн TCO ашигласан - проектор - слайд шоу - зураг, хөгжмийн төв, Хүүхдийн үйл ажиллагаа, зан үйл дээр анги___

(сайн, идэвхтэй, сахилга бат нь сайн, муу, хүүхдүүдийн анхаарлыг тоглоомд төвлөрүүлсэн). ангиудад хүүхдүүд идэвхтэй байсан: хагас тойрогт зогсоод дасгал хийдэг, хуурай усан санд суугаад даалгавар хийдэг, ширээн дээр суугаад зурсан. үсэг.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, тоглоом, дасгал хийх дуртай байсан тул хүүхдүүд хөтөлбөрийн материалыг эзэмшсэн. Би хүүхдүүдтэй харилцах найрсаг өнгө олохыг хичээсэн. Би биеийн тамирын дасгал хийсэн "Би ууртай байна уу, баярлаж байна уу".

Миний зорилго, зорилтууд ангиудад хүрсэн. би бодохдоо Хичээл ___-д болсон

(өндөр, дунд, бага).Үргэлжлэх хугацаа хичээл ___ минут үргэлжилсэн.

Өөрийн гэсэн хөгжил ангиуд. (ашигласан сэтгүүлээс авсан хичээлүүд"DV", "Хүүхэд асрах газар".)

Шинжилгээ хийсэн: Сурган хүмүүжүүлэгч MBDOU

d\s "Нар"Будэгэчи А.О.

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын орчин үеийн ангиудын дүн шинжилгээ

Ерөнхий мэдээлэл

1. Хичээлийн сэдэв.

2. Байгуулагдсан огноо, газар. Хэн удирддаг вэ?

3. Бүлэг.

4. Зорилго:

    энэ хичээл нь ямар асуудлыг шийдвэрлэхэд зориулагдсан, сурагчдын зан чанарын ямар шинж чанарыг хөгжүүлэх;

    Даалгаварууд:

    Зорилгын өвөрмөц байдал, бодит байдал хэрхэн хэрэгжиж байгаа (түүнийг дуусгахад хангалттай хугацаа, өмнөх хичээлүүдэд үүнийг шийдвэрлэхэд хүүхдүүдийн бэлэн байдал, хүүхдүүдийн чадавхи, чадварын дагуу);

    Анги дахь сурагчдын насны чадвар, онцлогт тохируулан боловсролын чиглэлүүдийг хэрхэн нэгтгэх талаар.

5. Үйл ажиллагааны хэлбэр, агуулгыг сонгох сэтгэл зүйн үндэслэл:

    Хичээлийн ерөнхий боловсролын болон залруулах-хөгжлийн зорилго, зорилт, сурагчдын хөгжлийн түвшин, тэдний насны онцлогт нийцсэн байдал;

    иж бүрэн сэдэвчилсэн зарчмыг хэрэгжүүлэх (тодорхой хичээлийн сэдвийг судалж буй ерөнхий сэдвийн хүрээнд сонгосон);

    Хичээлийн үеэр насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа явагддаг бөгөөд гол бүрэлдэхүүн хэсэг нь харилцан үйлчлэл юм.

6.Хичээлийн явцыг ажиглах

Удахгүй болох үйл ажиллагааны зорилго, зорилтыг оюутнуудад хэр үнэмшилтэй, ойлгомжтой, сэтгэл хөдлөлөөр илчилсэн бэ?

Хичээлийн явцад оюутнууд ямар мэдлэг олж авсан бэ?

Оюутнуудын дунд ямар нийгмийн хандлага бий болсон, нийгэмд хэрэгтэй зүйл

үйл ажиллагаа нь тэдний ажил мэргэжлийг өдөөсөн;

ямар амин чухал үнэт зүйлс бий болсон.

Хичээлийн хяналт:

    завсрын болон эцсийн үр дүнг үнэлэх боломж хэрхэн хэрэгжиж байгаа;

    оюутнууд хичээлийн явцад болон ажлын төгсгөлд ямар дүгнэлт хийсэн;

    ямар үр дүнд хүрсэн бэ?

Хичээл нь бүлгийн болон бие даасан оюутнуудын харилцааны талаархи олон нийтийн санаа бодлыг бүрдүүлэхэд хэрхэн нөлөөлсөн бэ.

багийг хөгжүүлэх, нийгмийн чиг баримжаа бүрдүүлэхэд энэ үйл ажиллагааны үр дагавар юу байж болох вэ.

Энэ нь сурагчдад ямар нөлөө үзүүлдэг вэ:

    урлаг дахь гоо үзэсгэлэнд сэтгэл хөдлөл, гоо зүйн хариу үйлдэл үзүүлэх;

ажлын ёс зүй, урлагийн үйл ажиллагаа.

зан үйлийн гоо зүй

Ажлын арга барил, харилцааны мөн чанар, тэдгээрийн боловсролын даалгаварт нийцсэн байдал, нас, хувь хүний ​​онцлог, бүлгийн баг дахь харилцааны хөгжлийн түвшин.

7. Боловсролын арга хэмжээний ерөнхий үнэлгээ

    Боловсролын зорилго, зорилтууд хэр хэмжээнд хүрсэн бэ?

    Амжилт, алдаа, алдааны шалтгаан?

    Гүйцэтгэсэн ажлын боловсролын үнэ цэнийн ерөнхий үнэлгээ.

    Сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх ухааны дүгнэлт, санал болгож буй багш, оюутнуудад:

    хүүхэд бүрийн хувьд хичээлийн үр нөлөө;

    хүүхдийн үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх (багшийн зүгээс), хүүхдүүдийн ажилд өөрөө дүн шинжилгээ хийх;

    рефлексийн мөч (багш хүүхдийг нөхцөл байдал, түүний үйл ажиллагаанд хандах хандлагыг илэрхийлэхийг урамшуулдаг).

8. Багшийн үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх

Багшийн ямар зан чанар нөлөөлсөн бэ?оюутнуудтай үр дүнтэй ажиллах нь эсрэгээрээ саад болсон

    багш нь хүүхдүүдийн санаачлага, бие даасан байдлыг харуулах, субъектив байдлын илрэлийг дэмжих;

    багш нь хүүхдийн бие даасан амжилтыг урамшуулж, урамшуулдаг;

Хичээлийн үеэр сурган хүмүүжүүлэх ямар ур чадварыг харуулсаноюутнуудтай үр дүнтэй ажиллах уу?

    Багш нь хүүхэд бүрийн онцлог шинж чанарыг харгалзан үздэг (үйл ажиллагааны хурд, сэтгэл хөдлөлийн байдал, сэтгэцийн үйл явцын хөгжлийн түвшин, даруу байдал)

    Багш хүүхэд бүрийг "хардаг": тусалдаг, урамшуулдаг, урамшуулдаг.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ

Зорилтот:Танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, нийгэмшүүлэх, урлагийн бүтээлч байдал, эрүүл мэнд зэрэг боловсролын салбаруудыг нэгтгэх замаар хүүхдийн хүнсний ногооны талаархи мэдлэгийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

    Хүүхдэд хүнсний ногооны тухай ойлголт, соёололт, өвлийн бэлтгэлийн талаархи ойлголтыг бий болгох;

Хүүхдийн хүнсний ногоог бүдүүвчийн дагуу шинж чанарын дагуу дүрслэх чадварыг бэхжүүлэх;

Үг хэллэгээ дүрмийн хувьд зөв, тууштай бүтээх чадварыг сайжруулах;

Идэвхтэй үгсийн санг өргөжүүлэх, хүүхдийн ярианд хүнсний ногооны нэрийг идэвхжүүлэх.

Хүүхдэд өнгийг ялгах, нэрлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, объектыг өнгөөр ​​нь харьцуулах дасгал хийх;

Хүүхдүүдийг үгсийг тодорхой дуудаж асуултад хариулахыг урамшуул.

Хүүхдүүдийн хөдөлгөөнийг тексттэй зохицуулах, аман зааврыг ойлгох, дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх;

Харааны ойлголт, ой санамж, моторт төсөөлөл, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх;

Гарны нарийн ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Үе тэнгийнхэндээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх;

Хүүхдийн тоглоомын идэвхтэй үйл ажиллагаа, сэтгэл хөдлөлийн таатай уур амьсгалыг бий болгох.

Зохион байгуулалтын үйл ажиллагаа, хичээлд бэлтгэх

Хичээлийг тэмдэглэлийн дагуу явуулав. Хураангуйг ерөнхий боловсролын үндсэн хөтөлбөрийн зорилгод нийцүүлэн, хүүхдийн насыг харгалзан бие даан эмхэтгэсэн. Даалгавар бүрийг хэрэгжүүлэхийн тулд сонирхолтой, зугаатай арга техникийг сонгосон.

Хичээлийн мөч бүрт хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, идэвхжүүлдэг харааны хэрэглүүрүүд байсан. Гарын авлага нь хангалттай хэмжээтэй, гоо зүйн хувьд хийгдсэн. Тэдний байршил, хэрэглээ нь сургалтын орон зай, хичээл дээр оновчтой, бодолтой байсан.

Хичээлийн явцад сэтгэл хөдлөлийн ойлголтыг сайжруулахын тулд хөгжим ашигласан. "Яруу найргийн хэлбэрээр мэндчилгээ дэвшүүлэх" зохион байгуулалтын арга нь хүүхдийн баг болон зочид, хүүхдүүдийн хооронд харилцааны чанарыг хөгжүүлэх, найрсаг харилцаа тогтооход чиглэгддэг.

Хичээл нь динамик бөгөөд үйл ажиллагааг хурдан өөрчлөх арга техникийг багтаасан болно. Яриа - сандал дээр сууж, бүлгийн эргэн тойронд туулайтай холбоотой асуудлаас гарах арга замыг хайж олох - цэцэрлэгт явах, зуурсан гурилаар ажиллах, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх - сандал дээр суух, хайх үйл ажиллагаа - зогсох, үр тариатай ажиллах "Хүнсний ногоо олох", логоритм дасгал - "цэцэрлэг рүү алхах". Хичээлийн явцад техникийг хурдан эргүүлэх, позыг өөрчлөх нь хүүхдийг ядрахаас зайлсхийх боломжийг олгосон.

Багшийн дидактик үйл ажиллагаа

Хичээлийн бүх тал нь логик, тууштай байдаг , нэг сэдэвт захирагдах. Танин мэдэхүйн боловсролын салбаруудын мөчүүдийг хичээлд нэгтгэсэн: Диаграммын дагуу хүнсний ногоог шинж чанарын дагуу дүрслэх чадварыг бататгасан; өнгийг ялгах, нэрлэх чадварыг хөгжүүлсэн;

Харилцаа холбоо: хүүхдүүд ерөнхий ярианд оролцож, үе тэнгийнхэндээ саад учруулахгүйгээр сонссон; үгсийг ашиглан хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлсэн - хүнсний ногооны нэр, нэр үг, нэмэлт үгсийг зохицуулах дасгал хийсэн; Уран бүтээлч сэтгэлгээг бие даан илэрхийлэх "Нийгэмшил": Хүүхдийн далдуу модны хооронд шулуун хөдөлгөөн хийх, дарах техникийг сайжруулах, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Биеийн тамир; моторт төсөөлөл, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлсэн.

Эрүүл мэнд : хүүхдийн витамин, түүний ач холбогдлын талаархи санаа бодлыг бий болгосон. Хичээл дэх техникүүд нь тоглоомын шинж чанартай байсан бөгөөд тоглоомын сургалтын нөхцөл байдалд тулгуурласан байв.

"Хүнсний ногооны цэцэрлэг" загварыг ашиглах нь боловсролын гол ажлыг сонирхолтой хэлбэрээр хэрэгжүүлэхэд тусалсан - хүнсний ногоо, тэдгээрийн ургадаг газрын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох. Миний үүрэг бол дэлгэрэнгүй хариулт өгч сурахад л хязгаарлагдаж байсан. Энэ нь оновчтой үр дүнд хүрэхэд тусалсан.

Хичээлийн мөч бүрд би хүүхдүүдэд асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг хайж, шинэ туршлага олж авах, бие даасан байдлыг идэвхжүүлэх, эерэг сэтгэл хөдлөлийг хадгалахад нь туслахыг хичээсэн.

Хайлтын системийг бий болгох , асуудалтай нөхцөл байдал нь хүүхдийн сэтгэцийн болон ярианы үйл ажиллагааг эрчимжүүлж,

Ангид хүүхэдтэй ажиллах онцлог нь хүн төвтэй арга барилд тусгагдсан. Тэрээр аймхай хүүхдүүдийг урамшуулж, амжилтын нөхцөл байдлыг нь бататгахын тулд тэднийг магтдаг байв.

Хичээлийн үеэр би хүүхдүүдтэй ижил түвшинд харилцахыг хичээж, бүх хугацаанд хүүхдүүдийн хичээлийн сонирхлыг хадгалахыг хичээсэн.

Хичээлийн үр дүнг "Таамаглаж байна уу?" Тоглоомын асуудлын нөхцөл байдлын хэлбэрээр зохион байгуулав. Ингэснээр та материалын шингээлтийн чанарыг шалгаж болно.

Хүүхдүүд нь жижиг, найрал дууны хариулт их байсан тул хувь хүний ​​хариултанд онцгой анхаарал хандуулахаар төлөвлөж байна. Мөн үгсийн тодорхой дуудлагад хүрэх шаардлагатай. Дууны дуудлага дээр ажиллах, идэвхтэй, идэвхгүй үгсийн санг өргөжүүлэх. Гэсэн хэдий ч эдгээр бэрхшээлийг үл харгалзан хичээлийн үеэр тавьсан бүх хөтөлбөрийн даалгаврууд шийдэгдсэн гэдэгт би итгэдэг.

Энэ асуулт нь цэцэрлэгт хамрагдах хүүхдүүдэд хэрхэн нөлөөлдөг вэ? Өмнө нь сургуулийн боловсролын үйл явцын тэргүүлэх чиглэл бол сургуульд бэлтгэх явдал байв. Холбооны улсын боловсролын стандартын хөтөлбөртэй танилцсан хүмүүс цэцэрлэгийн төгсөгчдөөс уншиж, бичих чадвартай байх шаардлагагүй болсныг анзаарсан. Одоо тэрээр сургуулийн өмнөх боловсролын ханыг сургуулийн тогтолцоонд нийцэж, амьдралын бэрхшээлийг тэсвэрлэхэд бэлэн, эв найртай хөгжсөн хувь хүн болгон орхих ёстой. Дэлхийн мэдээллийн довтолгооны эрин зуунд өсөж торниж буй орчин үеийн хүүхдүүдийг хүмүүжүүлэхэд онцгойлон анхаарч байна.

Үүний дагуу бүлгийн ангиуд шинэлэг зүйлд нийцсэн байх ёстой. Тиймээс багийн ажлыг байнга хянаж байх шаардлагатай. Үүнийг хийхийн тулд сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу ахлах багш, арга зүйч, эсвэл шууд багш өөрөө дүн шинжилгээ хийдэг. Ажлын мөч болон эцсийн үр дүнг хоёуланг нь үнэлдэг. Байцаагч гол зүйл нь ямар зорилгоор судалгаа хийж байгаа вэ гэдгээ шийдэх ёстой. Энэ нь ажлын арга барил, мэргэжилтний мэдлэгийн түвшин, сурган хүмүүжүүлэх нөлөөллийн аргуудыг судлах явдал байж болно. Тодорхой тохиолдол бүрт шинжилгээний сэдэв өөр байх болно.

Сургуулийн өмнөх боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын ангиудын дүн шинжилгээг яагаад хийдэг вэ?

Эцэг эхчүүд тодорхой утгатай гэдгийг мэддэг байх ёстой. Тэд хөгжлийн болон боловсролын гэсэн хоёр зорилгыг баримталдаг. Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ангиудын дүн шинжилгээ нь үйл ажиллагааны чиглэлийг тодорхойлоход тусалдаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан алхам алхмаар хичээлийг хүснэгтэд үзүүлэв. Үүнийг бөглөх нь багш хичээлд бэлтгэхдээ эдгээр бүх зүйлийг анхаарч үзэхэд тусалдаг.

Хөгжлийн хичээлийг зөвхөн сургалтын дараа л явуулж болно. Эдгээр нь хүүхдийн хуримтлуулсан туршлага, олж авсан мэдлэгийн үзүүлэлт юм. Хэрэв сургуулийн өмнөх насны хүүхэд шаардлагатай ур чадвар эзэмшээгүй бол тэдгээрт үндэслэн бие даан шийдвэр гаргахад бэлэн биш байна.

Анхаарах асуултууд

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын хичээлийг Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу зөв шинжлэхийн тулд арга зүйч эсвэл багш хэд хэдэн үндсэн асуултанд хариулах ёстой. Түүврийн асуулга нь зарим төрөлжсөн цэцэрлэгүүдэд тохиромжгүй байж болох ч ихэнх сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудад энэ нь ашигтай байх болно. Тэдгээрийн заримыг энд дурдъя:

  1. Хүүхдүүд удахгүй болох хичээлд бэлэн үү, яагаад үүнийг хийж байгааг ойлгож байна уу?
  2. Хичээл ямар хэлбэрээр явагддаг вэ? Материал нь мэдрэгдэж байна уу, хүртээмжтэй юу?
  3. Мэдээллийн хэмжээ хэтрүүлсэн байна уу?
  4. Хүүхдийн ямар мэдрэхүй оролцдог вэ?
  5. Сурагчдын хийж буй үйлдлүүд утга учиртай юу?
  6. Хүүхдийн багийн сэтгэлзүйн уур амьсгал ямар байдаг вэ?
  7. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд юу хийж байгаагаа сонирхож байна уу?
  8. Бэлтгэсэн материалын чанар ямар байна вэ?
  9. Үйл ажиллагаа нь хүүхдийн бүтээлч үйл ажиллагааг дэмжсэн үү?

Эдгээр асуултууд нь эхний шатанд туслах бөгөөд жишээлбэл, математикийн холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын хичээлд дүн шинжилгээ хийх тохиолдолд ашигтай байх болно.

Хичээлийн шинжилгээний төлөвлөгөө

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ангиудад дүн шинжилгээ хийдэг хүн тодорхой жагсаалтын дагуу ажиллах ёстой. Туршлагатай хамт ажиллагсдын танилцуулсан дээж нь үүнд тусална. Үүнд ямар цэгүүдийг оруулах шаардлагатай вэ?

2. Үйл явдлын огноо.

3. Байрлах газар.

4. Бүтэн нэр хичээл удирддаг хүн.

5. Хүүхдүүдийн нас, бүлгийн нэр.

6. Даалгавар, тэдгээрийг шийдвэрлэх арга барилыг тогтоох.

7. Сонгосон материал, хичээлийг явуулах арга барилын үндэслэл, сурагчдын сэтгэл зүйн онцлогийн үүднээс авч үзэх.

8. Хүүхдийн үзэл бодлоос суралцах үйл явцын тодорхойлолт. Хувь хүний ​​онцлогт тохирсон сургалтын үр нөлөөг хянах.

9. Багшийн үйл ажиллагааны үнэлгээ. Эерэг ба сөрөг талуудын аль алиных нь үндэслэл. Хүүхдүүдийн санаа бодлыг судлах.

10. Дүгнэж байна. багш, түүний сургалтын үйл явцад хувь нэмэр оруулах эсвэл саад учруулж буй зан чанарын шинж чанарууд.

Ийм төлөвлөгөөний дагуу та цэцэрлэгийн аливаа сургалтанд хяналт тавьж, жишээлбэл, дүрслэх урлагийн холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад хичээлд дүн шинжилгээ хийж болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд дүрслэх урлаг заах

Цэцэрлэгт дүрслэх урлагийг заадаг бол энэ хичээлийг заахдаа дүн шинжилгээ хийх шаардлагатай. Эхлэхийн тулд хүүхдүүдийн нас, зурах чадвар, санал болгож буй сургалтын хөтөлбөрийн хооронд параллель зурсан болно. Ачаалал, боловсролын болон сэтгэл хөдлөлийг үнэлэх; сонгосон материал, харааны хэрэгслийн чанар. Багш нь мэдлэгийг хэрхэн зааж сургах, сурагчдыг сургалтын үйл явцад татан оролцуулах арга зам юм. Багшийн тайлбар нь хүртээмжтэй, зөв ​​байх нь чухал.

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад хичээлд дүн шинжилгээ хийхдээ шинжээч нь бага болон ахлах бүлгүүдэд заах ялгааг төсөөлөх ёстой. Дээжийг өгсөн бол оюутнуудын насны онцлогт тохирсон байх ёстой. Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа, үе шат болгон хуваах нь сургуулийн өмнөх боловсролын баг дахь үйл явцыг зөв зохион байгуулахад хүүхдийн ажлыг бие биетэйгээ харьцуулахтай адил чухал юм.

Зургийн хичээл дээр маягтын зөв байдал, бие даасан хэсгүүдийн пропорциональ байдал, даалгаварт нийцсэн байдал, дизайн, цаасны зайны ашиглалт, хавтгай дээрх зургийн байршил зэрэг гүйцэтгэсэн ажлуудын шалгуурыг үнэлэх нь чухал юм. Хүүхдийн бие даасан байдал, түүний ур чадвар, моторт ур чадварыг хөгжүүлэхэд анхаарах шаардлагатай.

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын ангиудын бие даасан дүн шинжилгээ

Жишээ зургийн хичээл нь сурган хүмүүжүүлэх ажлыг хянах үйл явцыг бүрэн тусгасан болно. Гэхдээ багш өөрийн үйл ажиллагааг бие даан үнэлж болно. Энэ тохиолдолд та ижил төлөвлөгөөний дагуу ажиллах ёстой. Жишээлбэл, цагийг заах хичээл дээр өөртөө дүн шинжилгээ хийх талаар.

Эхлээд багш хичээлийн ерөнхий сэдвийг томъёолдог. Дараа нь тэр ажлын явцад хүрэх ёстой зорилгоо тавьдаг. Тэд тодорхой байж болно: цагийг цагаар хэлж сурах, цагийг хэмждэг хэрэгслийн талаар ойлголттой байх. Мөн хөгжүүлэх: санах ой, анхаарлыг идэвхжүүлэх, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, шалтгаан, үр дагаврыг тодорхойлох.

Дараа нь өөртөө зорилго тавь. Хамгийн их магадлалтай нь тэд боловсролын шинж чанартай байх болно.

  • Технологийн хэрэглээг ойлгох: мэдээлэл, тоглоом, хувийн, харилцаа холбоо.
  • Гүйцэтгэсэн бүх үйлдлийн хоорондын хамаарлыг хянах.
  • Үүнийг хэрэгжүүлэх журам, хэрэгслийг тайлбарлана уу.
  • Хүүхдүүдийн үйлдэл, тэдний хариу үйлдэл, хичээлийн талаарх ойлголт, багшийн талаар дүн шинжилгээ хийх.
  • Бүлгийн нөхцөл байдал оюутнуудын эрүүл мэндийг сахихад нөлөөлсөн эсэхийг анхаарна уу.

Холбооны улсын боловсролын стандартын төлөвлөгөөний дагуу хүүхэд ямар байх ёстой вэ?

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг улсын стандартад заасан нөхцөлд хөгжүүлэхийн тулд ангиудын дүн шинжилгээг хийдэг. Холбооны улсын боловсролын стандартыг эмхэтгэгчийн дагуу цэцэрлэг төгссөн хүүхдүүд соёлтой, идэвхтэй, харилцааны ур чадвартай, хамтарсан үйл ажиллагаа явуулах чадвартай байх ёстой.

Дэлхий ертөнцөд хандах хандлага эерэг байх ёстой. Гол ур чадвар бол хэлэлцээр хийх чадвар, бусад хүмүүсийн амжилтанд баярлах, бусдын мэдрэмжийг ойлгох, зөрчилдөөнгүй байх явдал юм. Хөгжсөн төсөөлөл нь хүүхдэд ирээдүйн үйл ажиллагаа, нийгмийн амьдралд нь туслах ёстой. Яриа нь өөрийн бодол санаа, хүслээ илэрхийлэх хэрэгсэл болох ёстой. Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд шинэ багт дасан зохицоход туслах тодорхой мэдлэг, чадвартай байх ёстой.

Тэд сургуульд бэлтгэх үү?

Унших, бичих нь хамгийн чухал зүйл байхаа больсон бөгөөд гол зүйл бол насанд хүрэгчдийн амьдралын бэрхшээлийг амархан даван туулж чадах стресст тэсвэртэй хувь хүнийг төлөвшүүлэх явдал юм. Гэхдээ цэцэрлэгт бэлтгэх нь сургуулийн сургалтын хөтөлбөрийг амжилттай эзэмшихэд тусална. Хүүхдүүд өөр өөр байдаг тул тэдэнд заах арга барил нь тохиромжтой байх ёстой. Гэхдээ хүүхдийн сэтгэл зүй, бие бялдар, харилцааны үйл ажиллагааг хөгжүүлэх нь тэргүүлэх байр суурь эзэлдэг.

Тиймээс ирээдүйд сургуулийн өмнөх насны хүүхэд сургуульд явахдаа бие бялдар, оюун санааны хувьд бэлтгэлтэй байх болно. Орчин үеийн ертөнцөд хүүхдүүд өмнөх үеийнхээс илүү их мэдээлэл авдаг. Тиймээс тэдэнтэй хамт бэлтгэл хийх нь шинэ түвшинд хүрэх ёстой. Бага наснаасаа хүүхэд нарийн төвөгтэй хэрэгслийг эзэмшдэг. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сургалтын үйл явц нь түүний мэдлэгийг шинэ түвшинд гаргах ёстой бөгөөд хөгжлийн явцыг удаашруулах ёсгүй.

Авдонина Виктория Ивановна
Боловсролын байгууллага:"Костанай хотын ЗДТГ-ын 2-р цэцэрлэг-цэцэрлэг, Костанай хотын ЗДТГ-ын боловсролын газар" улсын нийтийн аж ахуйн нэгж.
Ажлын байрны товч тодорхойлолт:

Нийтэлсэн огноо: 2017-01-30 Залуу багш нарт зориулсан хичээлийн шинжилгээний жишээ Авдонина Виктория Ивановна "Костанай хотын ЗДТГ-ын 2-р цэцэрлэг-цэцэрлэг, Костанай хотын ЗДТГ-ын боловсролын газар" улсын нийтийн аж ахуйн нэгж. Энэхүү ажил нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад хамрагдсан хичээлд дүн шинжилгээ хийх жишээг толилуулж байгаа бөгөөд энэ ажил нь залуу мэргэжилтэнд аливаа нээлттэй хичээлийн дүн шинжилгээг чадварлаг бичихэд тусална.

Нийтлэлийн гэрчилгээг харах


Залуу багш нарт зориулсан хичээлийн шинжилгээний жишээ

Хичээлийн дүн шинжилгээ

Огноо: 11/26/16.

Бүлэг: "Нар"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Колмыченко А.И., Павлова С.В.

Хичээл: Яриа хөгжүүлэх, зурах.

Сэдэв: "Сайхан сэтгэлийг өг"

Зорилго: энх тайван, хайр, сайн сайхны талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Миний үзсэн хичээлийг бүлгийн хөтөлбөр, хөтөлбөрийн агуулгын хэмжээнд тохируулан бэлтгэж, явуулсан. Хичээл нь энэ бүлгийн хүүхдүүдийн хөгжлийн түвшинд тохирсон, хичээлийн бүх үе шат нь тэдний насны онцлогт бүрэн нийцсэн;

Багшийн үйл ажиллагааны онцлог: хүүхдүүдтэй ажиллахдаа багш нар өгсөн даалгаврыг шийдвэрлэхийн тулд дараахь арга техникийг ашигласан: харааны техник (зураг, дээжийг харуулах), аман техник (багшийн түүх, хүүхдийн хариулт), практик арга (зураг). Ашигласан бүх техник нь энэ бүлгийн хүүхдүүдийн насны онцлогт тохирсон байв. Хичээлийг бэлтгэхдээ багш нар хүүхдүүдийн хувийн шинж чанарыг харгалзан үзэхийг анхаарч үзсэн. Энэ нь тэдний ажлын явцад тодорхой харагдаж байсан, жишээлбэл, харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүд үзүүлэх материалд илүү ойр байсан.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны онцлог: хүүхдүүд танилцуулсан шинэ материалыг амархан сурсан. Ангийн уур амьсгал таатай байлаа. Хүүхдүүд багш нартай идэвхтэй яриа өрнүүлж, шинэ материалыг эзэмшихэд анхааралтай ханддаг байв. Тэд идэвхжүүлэх арга техникт амархан, хүслээр хариулсан. Миний бодлоор хүүхдүүд дидактик зорилгодоо хүрч, шинэ материал сурсан. Хичээлийн туршид хүүхдүүд эерэг сэтгэл хөдлөлийг мэдэрсэн нь анзаарагдсан: баяр баясгалан, гайхшрал, хөгжилтэй.

Энэ бүлгийн багш нар хүүхдүүдийг ажилдаа зөв тохируулж, гэнэтийн мөчийг ашиглан хүүхдүүдийг сэтгэл зүйн хувьд чөлөөлсөн.

Хичээлийн явцад багш, хүүхдүүдийн хоорондын харилцан яриа, монолог харилцааны оновчтой тэнцвэрийг ажиглав.

Багш нарын гадаад төрх нь нямбай, нямбай, хүүхдүүдийг ангидаа харилцах, ажиллахад нь урамшуулан дэмждэг, ялангуяа хувцасны элементүүдийг ашигладаг байсан.

"ойролцоох" сэтгэлзүйн зайг тэмдэглэв, өөрөөр хэлбэл. хүүхдүүд багш нартай харилцахдаа тухтай байсан.

Нөхцөл байдал нь ариун цэврийн болон эрүүл ахуйн шаардлагад нийцсэн: өрөөг агааржуулж, цэвэрлэсэн, миний бодлоор дутуу зүйл бол гэрэлтүүлэг байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Авдонина В.И.

. .
Холбогдох хэвлэлүүд