Vlastní analýza uzlů ve 2. juniorské skupině. Ood na femp ve druhé juniorské skupině, nástin hodiny matematiky (mladší skupina) na dané téma. analýza programu „harmonie“ v matematice v mateřské škole

Světlana Fomina

Utraceno: Vedoucí učitelka MBDOU č. 4 "Martin" Armyansk Fomina S.N.

Skupina 2 junior č. 3, věk dětí 3-4 roky, učitel Prikhodko N.A.

Předmět třídy: "Můj rodina» .

cílová: Utvářet představy dětí o rodina.

Úkoly:

1. Vzdělávací:

Posílit představy dětí o rodina, její členové, voj zvědavost, kognitivní zájmy;

Naučte se postarat o své blízké.

2. Vývojové:

Rozvíjet komunikační dovednosti dětí, přimět děti, aby si užívaly obraz slunce, který vytvořily;

Rozvíjet koordinaci pohybů, jemné motorické dovednosti prstů, oka;

Rozvíjejte souvislou řeč.

3. Vzdělávací:

Pěstujte lásku, láskyplné a citlivé vztahy se členy rodiny;

Podporujte pocity rodinné soudržnosti.

Na třída, Natalya Anatolyevna používala vizuální, verbální, herní a praktické metody a techniky pro práci děti: cvičení očí, cvičení prstů "Můj rodina» , D/hry "Co pro koho", „Najděte své členy rodiny» , využil herní moment (děti přišla navštívit kreslená postavička "Luntik" vedl konverzaci zaměřenou na používání řeči, vzdělávací, motorické, praktické dovednosti a schopnosti a jejich zdokonalování. Po celou dobu byly použity vizuální a verbální metody třídy. Použité metody odpovídaly studovanému materiálu a způsobům organizace aktivit dětí v souladu s věkovými charakteristikami daného věku.

Natalya Anatolyevna strukturovala trénink jako vzrušující herní aktivitu. Děti plnily různé úkoly. Tato aktivita vytvořila pozitivní, emocionální zázemí pro proces učení, zvýšila řečovou aktivitu dětí a udržela zájem během celého procesu. třídy. Po celou dobu třídy děti byly přátelské, vstřícné, pomáhaly si, učitelka měla ke každému dítěti individuální přístup.

Všechny fáze třídy byly vzájemně propojené a závislé, podřízené danému tématu a cílům třídy. Změna typu činnosti v každé fázi třídy pomáhal předcházet únavě. Děti dynamicky přecházely z jedné hry do druhé. Ve všech fázích třídyřeč se stala aktivnější, vzdělávací, motorická aktivita dětí.

Hlavní učitel Fomina S.N.













Publikace k tématu:

Herní vzdělávací aktivity k seznámení se s vnějším světem ve střední skupině „Moje rodina“ Herní vzdělávací aktivity k seznámení se s okolním světem střední skupina Téma: „Moje rodina“ Anastasia Svinukhova Gaming.

Shrnutí integrované lekce ve druhé juniorské skupině o seznámení s vnějším světem a výtvarným uměním Shrnutí integrované lekce ve 2. juniorské skupině Seznámení s prostředím a kreslení Smirnova S.V Cíle - rozšířit myšlenky.

Shrnutí vzdělávacích aktivit ve druhé juniorské skupině o seznamování s vnějším světem a vlastenecké výchově „Moje přátelská rodina“ Shrnutí GCD ve 2. juniorské skupině o seznámení s vnějším světem vlastenecké výchovy na téma: „Moje přátelská rodina“ Pedagog:.

Souhrn vzdělávacích aktivit pro seznámení se s prostředím „Moje rodina“ Souhrn vzdělávacích aktivit pro seznámení se s prostředím Téma „Moje rodina“ Seniorská skupina Vzdělávací oblast „Poznání“ Cíl: utvořit si představu.

Souhrn vzdělávacích aktivit pro seznámení s vnějším světem ve druhé juniorské skupině „Moje rodina“ Obsah programu: 1. Seznámit děti s takovým společenským fenoménem, ​​jako je rodina. 2. Upevnit znalosti o rodinných příslušnících a jejich sociálních.

Cíl: - Poskytnout dětem znalosti o astronautech, o letech do vesmíru; - Pěstujte zvědavost, touhu být jako astronauti; - Aktivace.

Autoanalýza GCD pro rozvoj koherentní řeči

ve druhé juniorské skupině „Proč“

Předmět:„Cesta do zimního lesa“

cílová: naučit se skládat s dospělým krátký příběh na základě diagramu.

Úkoly:

Vzdělávací:

Naučte se sestavit povídku podle schématu, dodržet posloupnost;

Aktivujte a obohaťte svou slovní zásobu o přídavná jména;

S pomocí speciálních problémových situací rozvíjejte a aktivujte dětskou řeč.

Vzdělávací:

Rozvíjet souvislou řeč dětí;

Rozvíjet kognitivní zájem, schopnost vyjádřit své myšlenky;

Aktivovat prostorové předložky v řeči (před, na, za, pod) za současného použití pádových tvarů;

Rozvíjet koherentní řečové dovednosti na základě vizuální materiál;

Shrnout a systematizovat dětské chápání zimy jako ročního období;

Vyvolat u dětí pozitivní emoce pomocí výtvarného vyjádření a hudby;

Podporovat rozvoj motorické koordinace.

Vzdělávací:

Povzbuďte děti, aby se chtěly zúčastnit rozhovoru (rozhovoru) s učitelem;

Pokračujte ve výuce dětí, aby byly přátelské, pěstujte v nich touhu vždy přijít na pomoc slabším, maličkým;

Pěstujte laskavý, citlivý přístup k divokým zvířatům;

Pěstovat lásku a úctu k přírodě, přátelský vztah k sobě navzájem.

Plánované výsledky: Projevuje trvalý zájem o různé aktivity; umí pomocí jednoduchých map skládat věty a souvislý příběh, aplikuje naučené informace a způsoby provádění činností pod vedením dospělého.

Integrace vzdělávacích oblastí:

« Vývoj řeči", "Kognitivní vývoj", "Sociálně-komunikativní rozvoj", "Fyzický vývoj".

Vedl jsem tematickou lekci na téma „Cesta do zimního lesa“ ve 2. juniorské skupině. Na lekci bylo přítomno 8 dětí. Věk dětí je 3 - 3,5 roku.

Organizační činnost, příprava na hodinu
Lekce probíhala v souladu s poznámkami. Souhrn je sestaven v souladu s cíli základního programu všeobecného vzdělávání odpovídajících danému věku dětí. Pro realizaci každého úkolu byly techniky vybrány zajímavou a zábavnou formou. V každém okamžiku lekce byly k dispozici vizuální pomůcky, které stimulovaly a aktivovaly mentální aktivitu dětí. Návody jsou dostatečně velké a esteticky zpracované. Jejich umístění a použití bylo racionální, promyšlené v učebním prostoru i v hodině. Pro posílení emočního vnímání byla během lekce použita hudba.

Délka lekce odpovídá hygienickým normám pro děti tohoto věku. Byly sledovány vzduchové, tepelné a hygienické podmínky. Lekce je dynamická, obsahuje několik technik, které umožňují rychlou změnu aktivity. Konverzace - stání, tělesná výchova, hry, pohyb po místnosti, sezení na židlích.

Didaktické aktivity učitele:
Všechny aspekty lekce jsou logické a konzistentní, podřízené jednomu tématu. Během lekce jsem použil tyto metody a techniky: demonstrační (ilustrace, ukázka, způsob jednání), slovní (vysvětlení, příběh). Setkávali se v každé fázi lekce. Využívání zdravotně nezávadných technologií a změny činností umožnily předejít přetěžování dětí. Vytváření problémových situací zintenzivnilo mentální a řečovou aktivitu dětí.

Během hodiny se procvičovaly dovednosti chování dětí (pozorně poslouchejte úkoly, projevujte zdrženlivost). Chování dětí během hodiny regulovala a usměrňovala, po celou dobu udržovala zájem dětí o hodinu.

Struktura lekce byla dodržena, výsledek byl sečten. Děti látku zvládly. Během hodiny jsem se snažila komunikovat s dětmi na stejné úrovni, snažila jsem se udržet zájem dětí o hodinu po celou dobu. Vzhledem k tomu, že jsou děti malé a sborových odpovědí bylo mnoho, plánuji věnovat zvláštní pozornost individuálním odpovědím. Je také nutné dosáhnout jasné výslovnosti slov. Zapracovat na zvukové výslovnosti, rozšířit aktivní i pasivní slovní zásobu. Ale i přes tyto potíže se domnívám, že všechny programové úkoly, které jsem během lekce zadal, byly vyřešeny.

MBDOU "Všeobecně rozvojová školka č. 34 "Hračka"

město Gubkin, oblast Belgorod

ANALÝZA

podle programu „Dětství“,

sekce programu: „Rozvoj řeči“.

Mikhaleva O.L., učitelka

MBDOU "mateřská škola"

Obecný vývojový typ

č. 34 "Hračka"

Gubkin, 2015

Přímé vzdělávací aktivity v programu „Dětství“, sekce programu: „Rozvoj řeči“, druhá juniorská skupina.

Obsah programu:

1. Posílit schopnost vybírat slova, která mají opačný význam(antonyma).

2. Pokračujte v učení se vyslovovat kombinace zvuků: mňau-mňau, woof-woof, mu-mu.

3.Posilujte správnou výslovnost hlásek Ch, Sh, S, Z.

4. Pokračujte ve výuce, jak rozpoznat zvíře podle popisu, vyberte slovesa, která označují charakteristické činnosti zvířat. Posílit pojem „domácí mazlíčci“.

5. Upevnit klasifikaci zeleniny a ovoce.

6. Rozvíjet souvislou řeč dětí.

Přípravné práce:rozhovor s učitelem,dívat se na různá domácí zvířata a mluvit o nich, zapamatovat si fyzické cvičení „Apple“, didaktická hra„Řekni opak“, venkovní hra „Vlak“.

Materiál a výbava:dopis v obálce, obrazovka, hračky: kočka, pes, kráva, zelenina a ovoce, obrázek zeleninové zahrady, panenka Máša, fazole.

Cíle byly naplňovány v průběhu celé vzdělávací aktivity. Akce se skládala z etap.

Řečová činnost dětí

V organizační fázimezi studenty byl vytvořen pozitivní přístup k jejich zapojení do vzdělávacích aktivit. Studenti byli pozváni na výletvlakem do vesnice, děti přijaly herní zápletku se zájmem a naladily se na společné aktivity.

Ke konstrukci přímo vzdělávací činnost

Zahrnuje hry, cvičení, úkoly pro rozvoj řečové aktivity dětí, tvořivost, rozšířit a aktivovat slovní zásobu a souvislou řeč.

K utváření dovedností přispěla řečová hra „Řekni to obráceně“.vybrat slova, která mají opačný význam(antonyma).

K tomu přispělo provedení venkovní hry „Vlak“.posílení správné výslovnosti hlásek Ch, Sh, S, Z.

"Hádání hádanek"zaměřené na rozvoj duševní činnosti, logiky, souvislé řeči, schopnostirozpoznat zvíře podle popisu, vybrat slovesa označující charakteristické činnosti zvířat. Posílit pojem „domácí mazlíčci“.

Didaktická hra „Uspořádej zeleninu a ovoce“ pomohla upevnit klasifikaci zeleniny a ovoce.

Tělesné cvičení „Jablko“ bylo zaměřeno na rozvoj schopnosti koordinace řeči s pohybem a na rozvoj intonační expresivity řeči.

Po celou dobu akce byly děti aktivní, projevovaly samostatnost při kreativním plnění úkolů a rozvíjely logické myšlení.

V závěrečné fázi byly děti požádány, aby si zapamatovaly, jaké hry hrály, jaké úkoly plnily, co je zaujalo a co si pamatovaly nejvíce.

Posouzení obsahu studovaného materiálu.

Materiál studovaný v této přímé vzdělávací aktivitě je pro děti dostupný a proveditelný.

Aktivity měly návaznost na dříve prostudovanou látku.

Přímé vzdělávací aktivity spojoval jediný děj.

Načasování samotných vzdělávacích aktivit odpovídalo věku dětí. Hustota je zachována.

Hodnocení metod a technik používaných učitelem.

Při uskutečňování přímé výchovné činnosti byly využívány různé metody a techniky a počítalo se s jejich střídáním.

Vizuální metody a TSO(demonstrační materiál, použití magnetofonového záznamu)

Praktické metody(použito v přípravných pracích)

Aktivně používané herní metoda (hry „Uspořádej ovoce a zeleninu“, „Řekni opak“). Tyto hry odpovídaly zamýšleným cílům a záměrům.

V procesu přímé výchovné činnosti se různíverbální metody.

Udržování pozitivního emočního pozadí samotné edukační činnosti, předcházení vzniku únavy, střídaly se různé druhy činností (motorické, komunikativní, herní).

Pozornost byla zaměřena na aktivizaci a podporu neaktivních dětí.

Vyhodnocení reálných výsledků

V rámci přímé výchovně vzdělávací činnosti si děti osvojily určité vědomosti, dovednosti a schopnosti s přihlédnutím k zadaným úkolům.

Děti upevňovaly: správnou výslovnost hlásek Ch, Sh, S, Z; schopnost volit slova, která mají opačný význam(antonyma); klasifikace zeleniny a ovoce; schopnost rozpoznat zvíře podle popisu, vybrat slovesa označující charakteristické činnosti zvířat, pojem „domácí mazlíčci“.

Děti byly pozitivně naladěny na přímou výchovnou činnost, spolupracovaly s učitelkou i mezi sebou, kolektivní úkoly plnily přátelsky, projevovaly samostatnost, tvořivou fantazii, byly přátelské, iniciativní, sebevědomé. Znalosti a dovednosti získané při přímé výchovné činnosti mohou děti uplatnit v běžném životě.


Introspekce

přímo vzdělávací činnost

Shushunova Valeria Viktorovna

učitel

M BDOU "Školka"

"Pohádka"

Předmět:

„Kachní plot. Hra "Magic bag"

Integrace vzdělávacích oblastí

"Poznání", "Komunikace"

Lekce se zúčastnilo 13 dětí. Tato lekce odpovídá tematickému plánování programu „Od narození do školy“ a byla vyvinuta v souladu s federálním státním vzdělávacím standardem.

Cílová: doplnění, rozšíření, uplatnění dříve získaných dětských znalostí v podobné situaci.

úkoly:

Aktivně se podílet na produktivních činnostech;

Zúčastněte se her („Nádherná taška“, sleduje znějící hračku, napodobuje pohyby káčátek)

Ukažte touhu stavět na vlastní pěst

Rozvíjet logické myšlení, paměť, pozornost, sluchové vnímání;

Metody a techniky:

    Slovní (otázky pro děti, opakování a upřesňování, připomenutí, povzbuzení)

    Vizuální (kostky stejné velikosti, ale různých barev; hračka kachna, káčátka (podle počtu dětí) a taška);

- Hra (zápletka „kachna a kachňata“);

    Kontrolní metody (analýza splněných úkolů, sebehodnocení výsledků výkonu dětmi)

Struktura lekce

Vodní část: (organizace dětí) – 2 minuty

Hlavní část: (praktická činnost) - 10 minut

Závěrečná část (shrnující) 3 minuty

Vodní část přímých vzdělávacích aktivit (GED) zahrnovala organizaci dětí: přepínání pozornosti na nadcházející aktivitu, podněcování zájmu o ni, vytváření emocionálního rozpoložení, příprava na nadcházející aktivitu, vysvětlování. K tomu bylo využito herní zápletky „Kachna a kachňata“. Vzdělávací aktivita byla přímo zaměřena na řešení problémové herní situace: stavba plotu pro malá káčátka.

Pro zvýšení motivace k účasti na nadcházející aktivitě byla představena kachní matka.

Hlavní část GCD - Tentosamostatná duševní a praktická činnost dětí, zaměřená na samostatnou duševní a praktickou činnost, plnění všech zadaných výchovných úkolů.

Hlavní část ECD zahrnovala úkoly na opakování naučeného a aktivaci základních znalostí s cílem zopakovat naučené a vést k vnímání nových poznatků, systematizaci dosavadních znalostí dětí v samostatných činnostech a upevňování dovedností.

Uprostřed lekce se za účelem uvolnění statického napětí, zvýšení duševní výkonnosti a snížení únavy konala tělesná výchova.

Přímé vzdělávací aktivity byly budovány s využitím prvků moderních vzdělávacích technologií: individuálně diferencovaný trénink, rozvojové didaktické pomůcky.

Individualizace učení se projevila v poskytování pomoci, připomenutí, dodatečného vysvětlování dětem, které měly potíže s plněním úkolů, a také v tom, že učitel zohledňoval zvláštnosti myšlení a tempo vnímání každého dítěte. Pro dosažení výsledků byl každému dítěti během aktivity poskytnut diferencovaný přístup k učení.

Využitím tělesné výchovy v přímé výchovné činnosti byla zajištěna aktivita, vysoká výkonnost a zájem dětí o obsah činnosti.

V závěrečné části GCD Výsledky aktivit byly shrnuty metodou analýzy úspěšnosti plnění úkolů a metodou sebehodnocení dětí.

Úkoly stanovené v přímé vzdělávací činnosti byly splněny. Logika konstruování různých typů aktivit umožňovala jeho realizaci v časovém limitu 15 minut.

Samoanalýza GCD

druhá skupina nízký věk od 2 do 3 let

Integrace vzdělávacích oblastí „Kognitivní rozvoj“, „Rozvoj řeči“, „Fyzický rozvoj“, „Umělecký a estetický“

Téma: Na lesní mýtině

Cíl: Rozvoj smyslových schopností

Cíle: Vytvořit si představy o barvě, tvaru, velikosti a schopnost je pojmenovat.

Podporovat smyslový rozvoj (rozvoj schopnosti vnímat, pamatovat si, rozlišovat, identifikovat předměty podle vzoru, seskupovat je podle určité kvalitativní charakteristiky předmětů).

Pokračujte ve stimulaci aktivní řeči: odpovězte na položené otázky.

Vytvářejte podmínky pro rozvoj jemné motoriky, pozornosti a logického myšlení.

Rozvíjejte schopnost hrát spolu přátelským způsobem.

Pěstujte pečlivý přístup k zástupcům přírody.

Přímé vzdělávací aktivity byly prováděny s druhou skupinou malých dětí v souladu s rámcovým vzdělávacím programem MADOU „Solnyshko“, vypracovaným na základě vzorového všeobecného vzdělávacího programu předškolního vzdělávání „Od narození do školy“ N.E. Veraksy, T.S. Komárová, M.A. Vasiljevová.

GCD odpovídá vzdělávacím cílům a záměrům, obsahu programu, úrovni rozvoje žáků a také jejich věkovým charakteristikám.

Materiál pro ECD byl vybírán na úrovni dostupné dětem a odpovídal jejich věku a psychologické vlastnosti a byl racionální pro řešení stanovených cílů a záměrů.

Na GCD byly použity tyto formy práce: frontální, individuální, skupinová.

Metody: verbální, názorná demonstrace, praktická (provádění akcí s předměty), herní, kontrolní metody.

Metody zahrnují systém technik, které jsou kombinovány k řešení problémů s učením. Techniky: vysvětlení, návod, ukázka, technika hry, výtvarný projev, povzbuzování, pomoc dítěti. Techniky jsou zaměřeny na optimalizaci individuálního rozvoje každého dítěte.

Před OD byla provedena ventilace a mokré čištění.

Samotná vzdělávací činnost se skládala z propojených částí, při kterých děti postupně prováděly různé úkony. Tato struktura je zcela opodstatněná, protože každá část přímé vzdělávací činnosti je zaměřena na řešení určitých problémů a nabízí výběr metod a technik.

V průběhu OD došlo ke změně druhů činností, byla využívána tělesná výchova, byl využíván diferencovaný a individuální přístup.

Herní motivace vzbudila u dětí zájem a aktivita byla poměrně vysoká. Během NOD jsem se snažil aktivizovat všechny děti a dosáhnout individuálních odpovědí.

Na závěr GCD byl použit moment překvapení (jablka). Pozitivní výsledky jsou posilovány slovním povzbuzováním.

Délka lekce je 10 minut, což odpovídá standardům San Ping.

Domnívám se, že forma organizace přímých vzdělávacích aktivit pro děti, kterou jsem zvolila, byla poměrně efektivní a dynamická. Snažil jsem se dodržovat normy pedagogické etiky a taktu. Domnívám se, že úkoly stanovené v přímé vzdělávací činnosti byly splněny. GCD dosáhla svého.


Související publikace